Au ratat penalty și un punct în prelungiri!

0
  • Superliga, Etapa 5: U Craiova – CS Mioveni 1-0 (1-0)

CS Mioveni se putea întoarce cu un punct din deplasarea de la Severin, acolo unde Universitatea Craiova s-a impus la limită, cu 1-0. Galben-verzii au avut însă șansa lor să obțină un punct, dat Antal a ratat penalty în prelungirile jocului.
Galben-verzii au făcut un joc destul de bun, ridicându-se la nivelul echipei care a terminat pe 3 anul trecut și care ne reprezintă în Conference League, dar au avut și ghinion, sau mai bine zis neinspirație în fața porții. Astfel, au fost ajutați de VAR, prin anularea unui gol al oltenilor și apoi prin acordarea unui penalty în minutul 90, care însă a fost ratat de cel mai experimentat jucător ofensiv de pe teren, avut în acel moment. Craiova a avut prima ocazie a meciului de la Severin, dar Popescu a scos senzațional șutul lui Ivan. Mioveniul a avut și ea o ocazie mare, prin Blănaru, dar atacantul a tras până la urmă în portar. Scorul a fost deschis în minutul 37, de Ivan, care a preluat la 16 m și apoi din întoarcere a șutat lobat, mingea oprindu-se senzațional în vinclu.Repriza s-a încheiat cu un pozibil penalty al Mioveniului și o ratare mare a galben-verzilor, dar după analiza VAR, nu s-a dat nimic. Repriza secundă a început cu ocazia monumentală a Mioveniului, Buziuc recuperând bine o pase gresită, dată înapoi de gazde, dar șutul său, din careu, deși era singur cu portarul a fost în grabă și peste transversală. Oltenii au avut și ei două ocazii mari prin markovici care a scăpat singur cu portarul de fiecare dată, dar Popescu a intervenit miraculos. Oltenii au înscris un gol în minutul 79, dar reușita lui Rivaldinho a fost anulată de VAR pentru off-side. În prelungirile partidei Mioveniul a avut șansa egalării, dar Antal a ratat un penalty, care a fost acordat cu ajutorul VAR. Din păcate, CS Mioveni rămâne ultima în clasamentul Superligii, deși la ultimele meciuri putea să obțină mai multe puncte.