Trei argeșeni, campioni balcanici la judo!

0

În perioada 2-4 octombrie, în Muntenegru, s-a desfășurat Campionatul Balcanic U21 la judo, întrecere la care au participat cei mai buni sportivi din această parte a Europei.
La această competiție sportivii legitimați la FC Argeș-CSM Pitești au obținut trei medalii de aur. Florentina Bădiceanu a urcat pe prima treaptă a podiumului categoriei 52kg, iar Nicoleta Grigore și Alexandru Sibișan au obținut aurul la 70 și 90 kg.

În afară de cei trei medaliați, clubul din Ștrand a obținut și un loc 5 prin Sebastian Medre la 81 kg. Cei patru au făcut echipă pentru România și au obținut argintul la proba pe echipe, primul loc fiind ocupat de Turcia.

Sportivii de la clubul argeșean sunt pregătiți de antrenorii Valentin Ioniță și Cornel Pălărie.