Croația, a doua medalie consecutivă la Mondiale

0
0
  • CM 2022 – Qatar

Croația a câștigat finala mică a Campionatului Mondial din Qatar, în fața naționalei Marocului. Finalista din 2018 s-a impus cu 2-1, toate golurile fiind marcate în prima repriză. Modric & Co încheie pe locul 3, după ce, în Rusia, a pierdut finala împotriva Franței.
Croația și Maroc au oferit un meci specatculos în finala mică a Campionatului Mondial din Qatar. Naționala lui Luka Modric și compania s-a impus cu 2-1, toate golurile partidei fiind marcate în prima repriză. Startul de meci a fost unul nebun, după doar 10 minute tabela indicând scorul de 1-1. În partea secundă, ambele echipe au cerut câte un penalty, iar spiritele s-au încins puțin pe final. Croația a deschis scorul după numai 7 minute, în urma unei faze fixe. Gvardiol a marcat cu capul cu o execuție a la Van Persie și și-a adus echipa în avantaj. Marocanii au replicat repede, iar după doar 2 minute au egalat, prin Achraf Dari. Fundașul central a reluat cu capul o minge care l-a găsit singur în zona careului mic. Luka Modric a irosit o ocazie foarte bună în minutul 24. Mijlocașul lui Real Madrid a driblat la marginea careului și și-a trecut mingea pe piciorul stâng. A tras apoi puternic, iar Bono a prins în doi timpi, având ceva dificultăți. Maroc a avut o ocazie importantă după o jumătate de oră, dar șutul lui El Khannous a trecut mult peste poartă. Africanii au mai avut o șansă, prin Youssef El Nesyri, dar lovitura sa de cap s-a dus pe lângă. Croații au intrat în avantaj la pauză, grație golului superb marcat de Mislav Orsic. Mijlocașul a primit o pasă pe jos în partea stângă și a șutat superb la colțul lung. Mingea l-a depășit pe portarul advers și a lovit bara înainte de a intra în poartă. S.M.