Victorie facilă cu ultima clasată!

0
  • FC Argeș Basketball – CSM Târgu Jiu 88-73(24-17, 22-17, 24-17, 18-22)

FC Argeș Basketball a mai făcut încă un pas pentru intrarea în play-off-ul Ligii Naționale de Baschet Masculin după ce a reușit să se impună cu 88-73, în confruntarea de miercuri seară, de pe propriul teren, cu CSM Târgu Jiu.
Confruntarea cu ultima clasată din Conferința A a fost dominată cap-coadă de piteșteni. După un început în care oaspeții au marcat patru puncte, alb-violeții au preluat conducerea pe tabelă, terminând primul sfert cu 24-17. Argeșenii au menținut același ritm ridicat, intrând la pauză cu un avans de 12 lungimi, scor 46-34. După revenirea de la cabine, FC Argeș Basketball a forțat și mai mult, diferența la finalul celui de-al treilea sfert fiind de 19 puncte, 70-51. Piteștenii au urcat la +20 cu șase minute rămase, însă pe final au mai scăzut ritmul, impunându-se la o diferență de 15 lungimi, 88-73. Cu 18 puncte reușite, 5 recuperări și 3 pase decisive, Josh Cunningham a fost principalul marcator pentru FC Argeș. El a fost secondat de Zekovic, cu 14 puncte, respectiv Massey, cu 12 puncte. De la Târgu Jiu s-a remarcat Dylan Frye, autor a 19 puncte (5/8 de la distanță) și 3 assist-uri. Prin succesul cu gorjenii, alb-violeții au urcat pe locul 4 al Conferinței A, cu 22 de puncte, având un bilanț de 8 victorii și 6 eșecuri.