”Am fost penibili, toți, în frunte cu mine!”

0

Principalul arădenilor, Laszlo Balint a fost dur cu el și cu jucătorii săi după înfrângerea suferită în fața Mioveniului.
„Indiferent din ce perspectivă privim acest meci, nu avem absolut nici o scuză. În primele 25-30 de minute mi-e greu să găsesc un termen pentru a descrie comportamentul colectiv al echipei. M-a durut foarte tare ca ne-au depășit la dorință, la spirit. Le-am și spus acum băieților că poți să începi prost, să fii condus și să revii, cum s-a întâmplat la Craiova, dar a doua oară nu-ți mai iese. Aici îmi reproșez că am început foarte prost acest joc, chiar dacă am pus presiune. Am avut faze fixe, dar și aici atitudinea face diferența, depinde de cum ataci zona. Dar, am văzut jucători pasivi, nu mi-au arătat că vor să ajungă la minge, în general a fost multă pasivitate la abordarea duelurilor. Au fost mulți jucători sub nivelul importanței acestui joc, aici e durerea mea cea mai mare. Adversarul, aflat într-o situație mult mai nefericită decât a noastră, și-au dorit mai mult. Știu că folosesc un clișeu, dar asta s-a întâmplat la începutul meciului. Am reacționat la pauză, dar, repet, nu merge se revii mereu, mai ales că adversarul a avut 0-2, după un penalty făcut cumva iresponsabil. Trebuie să băgăm capul în pământ, să acceptăm că azi la prima treime a meciului am fost penibili cu toții, în frunte cu mine. E un moment în care nu avem scuză, dar nu vreau să aruncăm prosopul. Dacă am fi câștigat acum, nu puteam spune că suntem salvați. La fel spun acum, dacă am piedut, nu suntem condamnați. Lupta e lungă, trebuie să credem până la final, e o structură a competiție care oferă șanse mari pentru fiecare echipă. Însă da, noi nu reușim să câștigăm de mult și deja devine o problemă mare. Nivelul de combativitate trebuia să fie foarte ridicat, meciul aici a fost câștigat încă din prima repriză. Ei s-au apărat bine în a doua parte, au fundași centrali buni, iar pe un teren greu e dificil să desfaci un adversar care se apără aglomerat. Eu nu pot să spun că doar jucătorii au fost penibili, eu sunt antrenor, îmi reproșez multe. În primul rând, faptul că nu am reușit – poate – să îi fac înțeleagă cu adevărat importanța acestui joc”, a menționat Laszlo Balint.  S.M.