Învinse acasă de Tg Jiu

0
  • Handbal feminin – Liga Florilor

Handbalistele de la CS Dacia Mioveni au început cu stângul returul și nu au confirmat forma bună în care erau în ultima perioadă.
Duminică seara, în Sala Sporturilor din Mioveni, alb-albastrele au fost învinse de CSM Tg Jiu, o echipă nou-promovată, care câștigase și meciul din tur. Prima repriză a fost una destul de echilibrată, Dacia ținându-se aproape de adversare, însă după pauză, oaspetele s-au distanțat treptat, ajungând la un moment dat chiar la diferență de 6 goluri pe tabelă, 17-23 în minutul 50. Scorul final a fost 23-27, iar CS Dacia rămâne pe 11 în Liga Florilor, cu 10 puncte.
Etapa următoare argeșencele au meci în deplasare, la Măgura Cisnădie, echipă vecină de clasament (locul 10).
DACIA MIOVENI – CSM TÂRGU JIU 23-27 (11-12)
Mioveni: Mîrcă-Olariu, Ion – Constantinescu 11, Cîrjan 3, Lazăr 2, Krsnik 2, Georgescu 1, Beșleagă 1, M. Ilie 1, Milic 1, Nicolae 1, Nițu, Vizuete, Simion, Sărățeanu, Darie. Antrenor: Robert Licu.
Tg. Jiu: Dzhukeva, Popovici – Ciolan 6, Pușcaș 5, Gavrilă 5, Zinatullina 4, Bucă 3, F. Ilie 2, Chiricuță 1, Chiriță, Trică, Coteț, Pal, Pavlovic, Klimek. Antrenori: Liviu Andrieș, Andrei Enache.
Evoluția scorului: 3-3 (min. 7), 6-6 (min. 14), 7-9 (min. 21), 11-12 (pauză), 13-15 (min. 37), 14-19 (min. 44), 17-23 (min. 50), 20-25 (min. 55), 23-27 (final).
Aruncări de la 7 metri (transformate): 3 (3) – 1 (1).
Eliminări de 2 minute: 8-6.  S.M.