Al treilea meci cu Dică pe bancă!

0
  • Superliga, Etapa 24: CS Mioveni – Sepsi Sf Gheorghe, duminică, ora 15:30

CS Mioveni dispută duminică un nou meci din Superliga. Partida cu Sepsi Sf Gheorghe, se joacă pe Stadionul Orășenesc de la ora 15:30 și face parte din etapa 24.
Galben-verzii sunt pe val după cele două victorii din tot atâtea meciuri obținute în debutul lui 2023. Astfel, elevii lui Dică au câștigat acasă, cu Petrolul 1-0 și în deplasare 2-1 cu UTA. De partea cealaltă, Sepsi a început dezastruos anul cu un sec 0-3 în Giulești cu Rapid, după care a a jucat doar 26 de minute, acasă cu FC U Craiova, meciul fiind întrerupt în acel minute pentru scandările xenofobe ale galeriei oltene. În clasamentul detaliat, CS Mioveni are 7 puncte obținute pe propriul teren, în urma victoriei din etapa trecută și a altor 4 remize în 2022 (1-1 cu FCSB, 1-1 cu UTA, 2-2 cu FC U Craiova, 0-0 cu FC Bootșani). În alte 6 partide, echipa argeșeană a cedata acasă: 0-2 cu Farul, 0-1 cu FC Argeș, 0-1 cu U Cluj, 0-2 cu Hermannstadt, 0-1 cu CFR Cluj, 0-1 cu U Craiova). De partea cealaltă, Sepsi a avut evoluții bune în deplasare, în ciuda înfrângerii de acum două etape de la Rapid. Echipa lui Bergodi a evolut de 11 ori afară, obținând 5 victorii, 3 remize și suferind 3 înfrângeri, golaverajul fiind și el pozitiv 18-12. Înainte de acest meci, Sepsi pe locul de play-off, 6, cu 32 de puncte, în timp de Mioveniul e tot ultima în Superligă, cu 15 puncte.
La meciurile directe, CS Mioveni are un avantaj moral asupra adversarului de astăzi. Astfel, din 7 partide oficiale, argeșenii au câștigat 3, au remizat în una și au pierdut două, dintre care una în Cupă. Prima dublă întâlnire a avut în loc în sezonul 2016 / 2017, în Liga 2, atunci când Mioveniul a făcut 2-0 acasă și 1-1 în deplasare. În sezonul următorul, cu Sepsi în Liga 1 și Mioveniul înLiga 2 s-a jucat în Cupă, iar covăsnenii s-au impus cu 5-0, la Mioveni. În sezonul trecut, în campionatul regular, Mioveniul a câștigat în deplasare 2-1, a pierdut în retur 0-2, după care în play-out, la Sepsi s-a terminat 3-1 pentru gazde, după ce argeșenii au condus iar în minutul 85 era 1-1. În fine anul acesta în tur, galben-verzii au învins în deplasare, cu 1-0. S.M.