Eliminați în sferturile Cupei României!

0
0
  • CSM Oradea – FC Argeș Basketball 89-78(29-17, 23-23, 15-23, 22-15)

FC Argeș Basketball a părăsit Cupa României în faza sferturilor de finală. Echipa pregătită de Milan Mitriovic a fost învinsă sâmbătă seară, scor 89-78, de CSM Oradea, la turneul final care se desfășoară la Constanța.
Ardelenii au început în forță partida și au marcat din toate pozițiile. Apărarea piteștenilor a fost ca și inexistentă, orădenii finalizând cu coș fiecare acțiune de atac. După primele zece minute, CSM Oradea conducea cu 29-17, grație reușitelor lui Richard, Neal, Tarolis și Ogden. Tarolis. Ogden și Tarolis au dus diferența la 20 de puncte (49-29), înaintea unui run al piteștenilor la care au avut o mare contribuție Fometescu și Cunningham. La pauza mare, trupa lui Cristi Achim conducea cu 52-40.b După revenirea de la cabine, alb-violeții au început să se trezească la realitate, apărarea mult mai exactă și agresivă dând roade. Înaintea ultimului sfert, tabela indica scorul de 67-63, după două reușite din interior ale lui Jevtovic. Fometescu i-a apropiat pe vulturi la doar o posesie după un coș-fault în debutul sfertului decisiv. Piteștenii nu au putut ține ritmul dictat de adversar, Oradea reușind un rund de 10-2, prin care scorul devenea 81-70. Bihorenii au dominat autoritar finalul de meci și au reușit să avanseze în semifinale după un succes cu scorul de 89-78. Mark Ogden a fost omului meciului, cu 27 de puncte și 12 recuperări, urmat de Donatas Tarolis, cu 18 puncte și 5 recuperări, și Erick Neal, cu 12 puncte, 6 recuperări și 7 pase decisive. Cel mai bun marcator al Piteștiului a fost Josh Cunningham cu 17 puncte, urmat de Mihai Măciucă cu 15 puncte. În semifinale, CSM Oradea va întâlni CSM Constanța, disputa fiind programată astăzi, de la ora 20.00. M.D.