Prima înfrângere a lui Dică, în minutul 90!

0
  • Superliga, Etapa 27: FC U Craiova – CS Mioveni 2-1

CS Mioveni a fost învinsă în al șaselea meci al lui Dică pe banca. Echipa argeșeană a pierdut cu 2-1, greu, pe final în deplasarea de la FCU Craiova. În precedentele partide, Dică reușise să învingă Petrolul (1-0), UTA (2-1) și să remizeze cu Sepsi (1-1), U Cluj (2-2) și Rapid (0-0).
Așadar, al șaselea meci al lui Nicolae Dică pe banca Mioveniului s-a terminat cu o înfrângere, prima din mandatul antrenorului la formația argeșeană. Galben-verzii au pierdut cu 2-1, în deplasare, la FC U Craiova, gazdele marcând golul victoriei în minutul 90. În Bănie a fost un meci de la care Mioveniului spera și voia mai mult, dar până la urmă greșelile apărării și-au spus cuvântul.
Craiova a deschis scorul în minutul 14, atunci când, Mboumbouni a vrut să-l dribleze pe Chițu la 20 m, a pierdut balonul iar atacantul oltean, scăpat singur cu portarul a îndeplinit o simplă formalitate. Scarlatache a egaalt pentru Mioveni după pauză, în minutul 66, la un corner, mingea centrată la bara a doua de Pop fiind reluată în plată de fundaș, cu capul, după ce a apărut liber în 6 m. Partida se îndrepta spre un egal, mai ales că în tribune au apărut și tensiuni între suporteri, însă în minutul 90, marcajul larg al lui Mboumbouni la Albu, i-a permis acestuia să reia din centrul careului din vole, mingea lovind bara și apoi în spate pe Greab, intrând în plasă.
Partida s-a terminat 2-1 pentru gazde, nesperat după modul de desfășurare a ostilităților în teren.
FC U Craiova – CS Mioveni 2-1 (1-0) Au marcat: Chițu (14), Albu (90) / Scarlatache (66)/

FC U Craiova: Gurau – Paramatti, Henrique, Duarte, Huyghebaert (81 Dos Santos) – Albu, Achim (96 Vad Durmen) – Baeten, Ganea (46 Asamoah), Bahassa – Chitu (81 Blănuță) Rezerve: Mogoșanu, Negru, Dos Santos, Zanfir, Van Durmen, Asamoah, Sidibe, Piccolomo, Blanuta Antrenor: Nicolo Napoli
Mioveni: Greab – Mboumbouni, Scarlatache, Burnea (92 Antal) – Radescu (84 Balaur), Pop, Toma (92 Diallo), Lepistu, Pedroso – Buziuc (57 Benachaib), Krasniqi (57 Rusu) Rezerve: Croitoru, Gutea, Lixandru, Cosereanu Antrenor Nicolae Dică
Cum s-au marcat golurile:
⚽ 1-0, Min 14: Mboumbouni încearcă un dribbling în fața lui CHițu, la 20 m central, în loc să trimită spre portar, atacantul îi fură mingea și scapă singur, învigându-l fără probleme pe Greab
⚽ 1-1, Min 66: Pop centrează pe bara a doua dintr-un corner de pe stânga, Scarlatache apare excelent nemarcat și reia cu capul în plasă
⚽ 2-1, Min 90: gazdele centrează de pe dreapta cu boltă, mingea ajunge la Albu, care profit de marcajul larg al lui Mboumbouni și reia din vole spre poartă, mingea lovește bara la firul ierbii apoi îl lovește pe Greab în spate, portarul fiind în plonjon și intră în plasă S.M.