Calificate în Cupă, învinse în campionat!

0

Echipa de handbal feminin a CS Dacia Mioveni 2012 a jucat la finalul săptămânii trecute două partide oficiale, una în Cupă și alta în Liga Florilor.
Prima a fost joi seara, în optimile Cupei României, acolo unde argeșencele au învins în deplasare pe Activ Ploiești cu 33-31 (16-14), calificându-se în sferturi.
Apoi, duminică după-amiază, alb-albastrele au jucat în Liga Florilor, în deplasare la SCM Rm Vâlcea, formație care reprezintă România în Cupele Europene. CS Dacia a pierdut la 9 goluri diferență acest joc, 28-19, după ce doar în prima repriză a reușit să țină pasul cu adversarul, la pauză fiind 13-10 pentru gazde. La reluare, Vâlcea a marcat mai mult, iar diferența pe tabelă a crescut treptat până la final. Duăp această partidă, CS Dacia rămâne pe 11 în clasament cu 13 puncte, adunate în 17 partide. În schimb, SCM Rm Vâlcea a urcat de pe 6 pe 4, acumulând 35 de puncte, și fiind la 14 puncte distanță de primul loc. Etapa următoare, CS Dacia joacă acasă, duminică 12 martie cu SCM U Craiova, echipa de pe locul 8 cu 22 de puncte.
# SCM RÂMNICU VÂLCEA – DACIA MIOVENI 28-19 (13-10)
Vâlcea: Hosu, Roch – Glibko 9, Fujita 7, Elghaoui 5, Bucur 4, Băcăoanu 2, Hansson 1, Ianăși, Coman, Levchenko, Klikovac, Așanin, Florica, Dăscălete. Antrenor: Bent Dahl.
Mioveni: Ion, Dumitrașcu, Mîrcă-Olariu – Krsnik 5, Georgescu 3, Beșleagă 3, Sărățeanu 3, Nițu 1, Vizuete 1, Cîrjan 1, Lazăr 1, Milic 1, Simion, Chiș, M. Ilie. Antrenor: Paul Mihăilă.
Liga Florilor, Etapa 17
● Minaur Baia Mare – Gloria Bistrița 31-30 (19-14)
● CSM Galați – CSM Slatina 25-31 (13-16)
● CS Măgura Cisnădie – Gloria Buzău 25-22 (13-12)
● SCM U Craiova – Dunărea Brăila 27-37 (13-20)
● HC Zalău – CSM București 23-34
● SCM Rm Vâlcea – CS Dacia Mioveni 28-19 (13-10)
● CSM Tg Jiu – Rapid 26-31 (16-18)

S-au tras la sorți sferturile

Ieri s-au tras la sorți și sferturile Cupei României la handbal feminin. CS Dacia va juca în deplasare, joi, 9 martie la nou-promovata CSM Tg Jiu. Celelalte trei partide care vor decide echipele calificate în Final Four sunt: CSM București – CSM Slatina, CSM Corona Brașov- Dunărea Brăila, CSU Știința București – Gloria Bistrița-Năsăud. Meciurile se vor disputa într-o singură manșă, pe 9 martie, pe terenul primelor echipe. S.M.