Au pierdut acasă cu Craiova!

0
0
  • Handbal – Liga Florilor

După ce joia trecută au pierdut în sferturi în fața CSM Tg Jiu, fiind eliminate din Cupa României, handbalistele de la CS Dacia Mioveni au pierdut duminică seara și în campionat, în fața unei echipe oltene.
SCM Craiova, ocupante locului 8 în clasament a învins în Sala Sporturilor din Mioveni cu 31-29, într-un meci care a contat pentru etapa 18 din Liga Florilor. Oltencele au condus ostilitățile din primul până în ultimul minut de joc, însă alb-albastrele au avut șansa lor să revină, dar nu au putut profita. Astfel, după un început furtunos și cu 3-0 pe tabelă, SCM Craiova a fost egalată la 3 în primele 7 minute, gazdele reușid primul gol de-abia în minutul 5. Apoi adversara Daciei s-a desprins la 3, 4 și chiar 5 goluri diferență (10-15, 11-16, 12-17, 14-19) pentru ca prima repriză să se încheie 15.19. Diferența s-a menținut și în repriza secundă, însă de la scorul 19-24, CS Dacia a început să recupereze și să revină, ajungând la egalitate la 25 și chiar conducând cu 26-25 în ultimele 10 minute. Pe final a fost 29-30, însă oaspetele au terminat în avantaj 31-29.
Acesta a fost al doilea meci cu Victoria Bora pe bancă, ambele partide fiind perdute de CS Dacia. Următorul meci al argeșencelor este duminica viitoare, în deplasare la Minaur Baia Mare.
⚽DACIA MIOVENI – SCM UNIVERSITATEA CRAIOVA 29-31 (15-19)
⚽Mioveni: Ion, Mîrcă-Olariu – Krsnik 9, Beșleagă 5, Cîrjan 3, Lazăr 3, M. Ilie 2, Constantinescu 2, Milic 2, Georgescu 1, Nicolae 1, Vizuete 1, Nițu, Moldovan. Antrenor: Victorina Bora.
⚽Craiova: Curmenț, Șușnea – Krpez 12, Burcea-Zamfir 4, Pereira 4, Joao 3, Țicu 3, Andrei 2, Bak 2, Rodrigues 1, Cace, Grigorie, Șelaru, Vâlcan. Antrenor: Bogdan Burcea. S.M.