Pe podium la Campionatul Național și Cupa României de Sambo

0

Acum câteva zile, la București s-a desfășurat Campionatul Național de Sambo pentru Juniori, Tineret și Cupa României de Seniori, întrecere la care au participat cei mai buni sportivi din țară.
La acest concurs, sportivii de la Clubul Sportiv Municipal Pitești, pregătiți de antrenorul Sergiu Drigă, au obținut rezultate notabile. La juniori feminin, Daria Ceapraz (ctg. 50 kg) și Ana Maria Preda(ctg.54 kg) ai ocupat locul 3, iar Elida Purcaru a urcat pe locul 2, la categoria 65 kg. La masculin, Alin Sorici și Eduard Andrei s-au clasat pe locul 3, la categoria 58 kg, respectiv 71 kg. La tineret feminin, Ana-Maria Preda și Elida Purcaru, au obținut locul 2, la categoria 54 kg, respectiv 65 kg, iar la masculin, Radu Puricel a obținut locul 1, la categoria 88 kg, în timp ce Eduard Bobescu, la categoria 64 kg, și David Marina, la categoria 98 kg, au ocupat poziția secundă. Pe treapta a treia a podiumului au urcat Alin Sorici, Alexandru Bratu și Eduard Andrei. Trebuie menționat și faptul că la Cupa României de Seniori, Remus Licaciu s-a situat pe locul 3, la categoria 88 kg, iar Cătălin Andrei a terminat pe 2, la categoria plus 98 kg. Sambo este un stil de arte marțiale originar din Rusia, asemănător cu judo-ul, care se dezvoltată din mai multe arte marțiale. M.D.