Înfrângere rușinoasă în Capitală!

0
  • Dinamo București – FC Argeș Basketball 89-68(22-19, 18-15, 19-14, 30-20)

FC Argeș Basketball a suferit cea mai rușinoasă înfrângere din această ediție de campionat. Echipa pregătită de Milan Mitrovic a pierdut la o diferență de 21 de puncte, scor 68-89, confruntarea de miercuri, din deplasare, cu Dinamo București, una dintre contracandidatele la play-off.
După primele două sferturi destul de echilibrate, piteștenilor nu le-a mai ieșit nimic, iar gazdele au început să se distanțeze pe tabelă. Dacă la pauza mare, diferența era de 6 puncte în favoarea bucureștenilor, imediat după revenirea de la cabine, ecartul a crescut la 15 lungimi după un run de 11-0 al dinamoviștilor. Înaintea ultimului act, Dinamo conducea cu 59-48, iar piteștenii sperau să recupereze acest handicap și să lupte pentru victorie. Argeșenii au reușit să se apropie la șase lungimi de adversar, însă după aceea a urmat dezastrul. Alb-violeților nu le-a mai ieșit nimic, iar scorul a început să ia proporții. Finalul de meci le-a aparținut gazdelor care au câștigat cu un categoric 89-68. Cu 14 puncte, 6 recuperări și 5 pase decisive, Vlad Moldoveanu a fost MVP-ul partidei. Din tabăra alb-violeților, Nikola Jevtovic a fost cel mai bun jucător, sârbul totalizând 20 de puncte și 6 recuperări. În urma acestui eșec, FC Argeș Basketball ocupă locul 5 în Top 10, cu 22 de puncte, cu unul mai puțin decât SCM U Craiova, care are însă și un meci mai puțin jucat. Piteștenii nu vor avea prea mult timp la dispoziție pentru a-și linge rănile după acest eșec rușinos, FC Argeș Basketball urmând să întâlnească mâine, de la ora 18.00, în sala Pitești Arena, pe CSO Voluntari, ocupanta locului 4, cu 23 de puncte, dar și cu un joc mai puțin. M.D.