Meci pentru calificarea la Campionatul Mondial!

0
  • România – Portugalia, sâmbătă, ora 17.00, Pro Arena

Orașul nostru va găzdui în acest week-end cel mai important eveniment sportiv din handbalul feminin. Naționala României va disputa la Pitești barajul cu Portugalia pentru calificarea la Campionatul Mondial din acest an.
Manșa tur este programată sâmbătă, 8 aprilie, de la ora 17.00, la Sala Polivalentă ”Pitești Arena”, returul urmând să aibă loc în Portugalia, pe 12 aprilie.
Sportivele pregătite de antrenorul Florin Pera au efectuat în această săptămână un cantonament centralizat de pregătire în orașul nostru. Echipa a fost cazată la hotelul Ramada, iar antrenamentele au fost efectuate la Pitești Arena, sala care va găzdui prima confruntare din această dublă. Campionatul Mondial din decembrie 2023 va fi găzduit de Danemarca, Norvegia şi Suedia, echipe calificate din postura de organizatoare. Alături de ele s-au mai calificat deja echipele cele mai bine clasate la EHF EURO 2022, Franţa, Muntenegru şi Olanda. România s-a calificat până acum la toate edițiile ale Campionatului Mondial.
Iată lotul convocat pentru cele două meciuri:
1. Alexandra Badea – CS Rapid București
2. Nicoleta Balog – HC Dunărea Brăila
3. Bianca Bazaliu – CS Gloria 2018 Bistrița
4. Eliza Buceschi – CS Rapid București
5. Daria Bucur – SCM Râmnicu Vâlcea
6. Nicoleta Dincă – CS Gloria 2018 Bistrița
7. Yulia Dumanska – CS Gloria 2018 Bistrița
8. Sorina Grozav – CS Rapid București
9. Daciana Hosui – SCM Râmnicu Vâlcea
10. Cristina Laslo – CS Gloria 2018 Bistrița
11. Anca Mițicuș – CS Minaur Baia Mare
12. Cristina Neagu – CSM București
13. Lorena Ostase – CS Rapid București
14. Crina Pintea – CSM București M.D.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.