A cincea înfrângere consecutivă!

0

Superliga, Play-out, Etapa 5: U Cluj – CS Mioveni 1-0 (0-0)

CS Mioveni nu își revine deloc în play-out, iar echipa lui Nicolae Dică a suferit o nouă înfrângere, a cincea la rând, de când a început ultima parte a sezonului. Galben-verzii au fost învinși cu 1-0 de U Cluj, la Mediaș, printr-un gol marcat cu 20 de minute înainte de final.
Argeșenii au schimbat un pic așezarea și stilul de joc, forțați și de indisponibilitățile din lot și au făcut o primă repriză bună pentru un meci în deplasare. După pauză însă, gazdele au pus presiune și au forțat în careul advers, dar Mioveniul părea că face față situației și că așteaptă să dea lovitura pe un contraatac.
Speranțele s-au năruit însă în minutul 72, atunci când Thiam a reluat cu capul de la 12-13 m din interiorul careului, o centrare de pe stânga, Croitoru a reținut în primă fază, dar a scăpat apoi balonul în plasă. Până la final au mai fost câteva acțiuni și de o parte și de alta, dar nu atât de periculoase încât să se și schimbe ceva pe tabelă. CS Mioveni a rămas ultima în clasament cu 11 puncte, în fața ei fiind FC Argeș cu 17 puncte și UTA cu 18 puncte. Teoretic șanse de salvare mai sunt, pentru că mai sunt 4 jocuri de disputat, însă privind prin prisma evoluției echipei din play-out, galben-verzii par condamnați.
Singura șansă a trupei antrenate de Nicolae Dică este să câștige tot până la final, iar FC Argeș și UTA să nu câștige mai mult de un meci din cele care mai sunt de disputat.
U Cluj – CS Mioveni 1-0 (0-0) A marcat: Thiam (72)
⚽ U Cluj: Gorcea – Oancea, Martic, Ilie, Goranov, Filip, Gomes, Bic, Chipciu, Nistor, Thiam
Rezerve: Iliev, Trif, Simion, Horia, Hoffman, Tescan, Remacle, Stoica, Balan
Antrenor: Ovidiu Sabau
⚽Mioveni: Croitoru – Radescu, Balaur, Garutti, Șerbanica, Pedroso – Lepistu, Lixandru, Pop – Guțea, Rusu
Rezerve: Greab, Buziuc, Carnat, Antal, Cosereanu, Sno, Benchaib, Căprescu, Toma
Antrenor: Nicolae Dica
Filmul meciului:
⚽Min 22: galben Pedroso pentru un fault în jumătatea adversa asupra lui Oancea
⚽Min 42 galben Lixandru pentru fault în tușă
⚽Min 44 Guțea intră în careu pe stânga, este în poziție bună, șutează din prima dar portarul prinde
⚽Min 45 Chipciu face un dribling pe dreapta, trage, dar șutul este scos de Croitoru de sub bară
⚽Min 46 iese Pedroso intra Sno, iese Filip intră Remacle
⚽Min 47 cursa Chipciu pe stânga, mijlocașul intră în careu și trage, iar Croitoru respinge
⚽Min 52 centrare de pe dreapta, cap Thiam de la 13 m, mingea trece milimetric pe lângă bară
⚽Min 55 galben pentru Bic pentru un fault asupra lui Lixandru
⚽Min 60 iese Gomes intră Teșcan
⚽Min 61 Remacle singur careu, are culoarm șutează, dar mingea este respinsă de Croitoru