Judoka Darius Georgescu, bronz la Campionatul European U23!

0

Rezultat de excepție pentru judoul argeșean! Piteșteanul Dariul Georgescu a câștigat medalia de bronz la Campionatul European de Tineret U23 de la Potsdam – Germania.
Sportivul de la CSM Pitești a terminat pe locul 3 la categoria +100 kg. Pentru Darius, munca, seriozitatea în pregătire și perseverența au fost ingredientele acestei performanțe, după ce anul trecut a ratat podiumul la Campionatul European, Campionatul Mondial și Festivalul Olimpic al Tineretului European. Darius Georgescu este component al lotului național de cadeți și juniori care își desfășoară activitatea la Pitești sub îndrumarea antrenorilor Valentin Ioniță, Dragoș Bolbose, Narcis Rabolu, Cornel Pălărie(metodist) și Ștefan Toma(kinetoterapeut). În afară de bronzul lui Darius, clubul din Ștrand a mai obținut în Germania și un loc 5 prin Florentinma Ivănescu, la categoria 63 kg. În lupta pentru medalia de bronz, piteșteanca a fost învinsă de Amanda Zuaznabar- Torres, sportivă de origine cubaneze, legitimată la CS Rapid București. La Campionatul European U23 din Potsdam – Germania participa 310 judoka reprezentand 37 de tari, aici incluzand si echipa refugiatilor (IJF Refugee Team). M.D.