Piteștencele, ciuca bătăilor!

0

CSM Târgu Mureș – FC Argeș Volei 3-0(25-23, 25-19, 25-8)

Echipa de volei feminin a Piteștiului nu se regăsește în această ediție de campionat. FC Argeș Volei a bifat a șaptea înfrângere consecutivă din tot atâtea partide jucate, după ce a pierdut, scor 0-3, partida de sâmbătă, din deplasare, cu CSM Târgu Mureș.
Pe seturi, scorul a fost următorul: 25-23, 25-19, 25-8. Piteștencele au contat doar în primul set pe care l-au pierdut la mare luptă, cedând apoi fără drept de apel pe următoarele două. Cele cele 11 puncte reușite, Alina Atanasova a fost principala marcatoare a echipei FC Argeș Volei. În urma acestui insucces, formația pregătită de Bogdan Paul ocupă locul 12, ultimul, al Diviziei A1, cu 0 puncte. Îngrijorător este faptul că voleibalistele alb-violete nu au reușit să câștige nici măcar un set în cele șapte meciuri disputate. Dacă în primele șase jocuri, în care au întâlnit formații cu pretenții la câștigarea campionatului și participarea în cupele europene, o victorie era aproape imposibilă, cu ardelencele, piteștencele ar fi trebuit să forțeze, CSM Târgu Mureș fiind o echipă de teapa noastră. Dacă nu se va schimba ceva în jocul echipei din Trivale, FC Argeș Volei va fi o candidată certă la retrogradarea în liga secundă. M.D.