LPS Câmpulung, argint la Campionatul Naţional de Ştafete

0
0

Stadionul Iolanda Balas Soter din Bucureşti a găzduit week-end-ul trecut Campionatul Naţional de Ştafete şi cel dedicat unor probe ale Copiilor 1 şi 2. În cadrul Campionatului Naţional de Copii 1 şi 2, au fost programate probele de 800 m, 1500 m, 5x80m şi mars. Pe aceeaşi arenă, în aceeaşi zi s-a derulat şi Campionatul Naţional de ştafete rezervat juniorilor 3, 2, 1, tineretului şi seniorilor.

Iată care au fost probele pe diferitele categorii de vârstă: Juniori 3 (U16) 4×100 m – F+M; 100 m+200 m+300 m+400 m – F+M Juniori 2 (U18) 4×100 m – F+M 100 m+200 m+300 m+400 m – F+M Juniori 1 (U20) 4×100 m – F+M 4×400 m – F+M U23 – Tineret 4×100 m – F+M 4×400 m – F+M Seniori 4×100 m – F+M 4×400 m – F+M 4×400 m – mixt. Liceul cu Program Sportiv din Câmpulung a fost reprezentat la Campionatul Naţional de Ştafete de Denisa Predică, Andreea Tăbăcaru, Miruna Pricop şi Antonia Sârbu. În această ordine, fetele au luat startul participând în premieră în proba de ştafetă 4x100m, U20. Conform sportinmuscel.ro, elevele antrenoarelor Doina Rusu şi Daniela Leocă au avut o evoluţie peste aşteptări, ţinând cont de faptul că, dacă ne raportăm la ultimii ani, liceul muscelean nu a avut o tradiţie în această probă!. Ultima ştafetă care a reprezentat LPS Câmpulung într-o competiţie naţională a fost cea masculină (Adrian Moroianu, Valentin Creţu, Grigore Andrei şi Bogdan Bărcăcilă), care s-a clasat pe locul 5 la ”naţionalele” de sală din 2004.
Sâmbătă la Bucureşti, LPS Câmpulung (51.45) s-a clasat pe locul secund după CS Rapid Bucureşti (48.82), dar înaintea ştafetelor de la CSS Focşani (52.20) şi LPS Cluj Napoca (54.36). M.D.