Au pierdut al doilea meci din campionat!

0
0
meci din campionat

• Liga 1, Etapa 2: CS Mioveni – Rapid 0-2 (0-1)

CS Mioveni a pierdut și al doilea joc din Liga 1, vineri seară, în fața Rapid-ului, giuleștenii impunându-se în deplasare cu 2-0.

Și pe Stadionul Orășenesc din Mioveni, ca și la Mediaș, galben-verzii au fost mai buni ca adversarii dar nu au băgat mingea în poartă. În prima repriză Blănaru a fost la baza a trei faze, în două la finalizare și în alta cu un assist, însă fără succes pe tabela de marcaj, în timp ce Rapidul a deschis scorul în minutul 42 la prima fază de poartă, după un corner, Grigore înscriind cu capul.

meci din campionatDupă pauză Mioveniul a forțat egalarea, dar au fost surprinși de adversar, în minutul 54, la o nesincronizare a apărării, iar Bălan a înscris și golul doi. Până la final gazdele au încercat măcar golul de onoare, doar până la urmă meciul s-a terminat cu victoria Rapid-ului. Pentru galben-verzi urmează acum meciul de lunea viitoare, din etapa a 3-a de la Sepsi Sf Gheorghe, formația care a fost primul lider al clasamentului din actualul sezon.

CS Mioveni – Rapid 0-2 (0-1) Au marcat: Grigore (43), Bălan (54)

Mioveni: Popescu – Oancea, Balaur, Iacob, Șerbănică – Panait (60 Buziuc), Toma – Blănaru (60 Cristea), Dumitriu (80 Massaro), Rădescu (60 Coșereanu) – Rusu. Antrenor: Alexandru Pelici
Rapid: Moldovan – Iordache, Săpunaru, Grigore, Junior Moraes – Crepulja – Carnat 65 Moise), Albu, Ilie (65 Pănoiu), Hlistei (79 Goge) – Bălan (90 Despa). Antrenor: Mihai Iosif
Arbitru: Adrian Cojocaru

Cum s-au marcat golurile

⚽0-1, min 42: corner pentru Rapid de pe dreapta, mingea este centrată pe linia de 6 de unde Dragoș Grigore o reia cu capul plasat, sărind de lângă Panait
meci din campionat⚽0-2, min 54: Galben-verzii ratează o degajare, mingea ajunge pe stânga la Carnat care pătrunde în careu și pasează decisiv în fața porții, pentru Bălan, care îndepliniște o simplă formalitate cu toată oponența lui Iacob

Filmul meciului

⚽Min 2: Jr Morais pătrunde pe stânga în careul Mioveniului și , din unghi, trage la colțul scurt, mingea lovind însă plasa laterală
⚽Min 11: Blănaru scapă singur pe drepta, intră în careu dart rage mult pe lângă

⚽Min 21: Rusu șutează de la 25 m central, portarul prinde
⚽Min 33: Blănaru scapă din nou pe dreapta, pasează în centru pentru Oancea care șutează din poziție bună în blocaj
⚽Min 38: Rusu driblează și urcă spre careul advers, îi pasează apoi în dreapta lui Blănaru care a apărut la marginea surpafeței de pedeapsă nemarcat, atacantul are culoar, dar mingea șutată puternic trece pe lângă colțul din dreapta

⚽Min 42: 0-1!
⚽Min 54: 0-2!
⚽Min 56: Lucian Dumitriu încearcă să îl învingă pe Moldovan cu un șut de la distanță, dar portarul nu ezită și păstrează scorul intact.
⚽Min 58: Rădescu trage slab de la 16 m , după o respingere greșită a portarului advers, dar balonul este deviat
⚽Min 69: corner pentru Mioveni, Balaur reia cu capul puțin pe lângă
⚽Min 83: Belu Iordache trimite în interiorul careului de pe flancul drept, Albu încearcă să marcheze prin alunecare, dar balonul trece pe lângă poartă. S.M.