Gol dedicate lui Eriksen

0

• BELGIA – RUSIA 3-0 (Lukaku 10, 80, Meunier 33)

Belgia a dispus de Rusia în marele derbi al grupei B scor 3-0. Golurile au fost marcate de Lukaku în minutul 10 și de Meunier în minutul 33, ultimul după o mare gafă a portarului rus Shumin, iar pe final de joc Lukaku a mai punctat o dată, după un contraatac școală.

Lukaku i-a și dedicat golul lui Eriksen, colegul său de la Inter, un moment fără îndoială emoționant. Golul secund a venit prin jucătorul lui PSG, Meunier, care a profitat de o gafă mare a lui Shumin, care a împins greșit o minge în față în careu, acesta șutând apoi simplu în poarta goală. Rusia a arătat ca o echipă fără idei, fără vlagă, obosită în partea secundă, incapabilă să îi facă față liderei clasamentului FIFA. Belgia e lideră în această grupă B de la Euro cu 3 puncte, urmată de Finlanda tot cu 3 puncte, iar Danemarca și Rusia au 0 lungimi. S.M.