Franţa – Elveţia, pe Arena Naţională!

0

Campioana mondială vine la Bucureşti

Miercuri seară s-au stabilit ultimele echipe care s-au calificat în optimile de finală ale Euro 2020.

Grupa F a fost câştigată de Franţa care a remizat, 2-2, cu Portugalia, rezultat în urma căruia ambele echipe şi-au asigurat prezenţa care a terminat grupa pe locul 3, cu 4 puncte, în faza următoare a competiţiei datorită punctajului. Germania evită o rușine istorică și a terminat pe 2, după remiza smulsă cu forcepsul în partida cu Ungaria, încheiată la egalitate, 2-2. În Grupa E, Suedia şi Spania şi-au asigurat biletele pentru optimi după ce au trecut de Polonia şi Slovacia. Nordicii au reușit la Sankt Petersburg una dintre ele mai bune prestații de la turneele finale. Selecționata lui Jan Andersson a câștigat dramatic duelul cu Polonia, 3-2 și a terminat Grupa E pe primul loc, cu 7 puncte. Spania a distrus Slovacia, 5-0, acasă, la Sevilla şi a prins locul secund în această grupă. După rezultatele de miercuri seară, ştim cu exactitate şi programul optimilor de la acest turneu final. Această fază a competiţiei va începe sâmbătă şi se va încheia marţi seară. Râmânii vor putea vedea pe Arena Naţională confruntarea Franţa – Elveţia, partida programată luni, de la ora 22.00. Foto: Getty Images

La un pas de o mare ruşine!
Germania – Ungaria 2-2
În partida de la Munchen, dintre Germania și Ungaria, maghiarii au început în forţă și au deschis scorul după 11 minute prin Roland Sallai care l-a învins pe Neuer cu o lovitură de cap. Replica nemților a venit în minutul 66, Kai Havertz a profitat de o eroare a lui Gulacsi și a trimis în plasă. Bucuria gazdelor nu a durat mult pentru că Andras Schafer a profitat de erorile din defensiva Germaniei și a dus scorul la 2-1. Cu cinci minute înainte de finalul timpului regulamentar, Goretzka a reuşit egalarea şi a evitat un rezultat dezastruos pentru Germania, care ar fi fost sinonim cu ultimul loc în grupă și eliminarea de la EURO 2020. Ungaria a terminat grupa pe ultimul loc, însă remizele cu Franţa şi Germania vor rămâne în istoria fotbalului maghiar. Foto: Getty Images

Remiză spectaculoasă la Budapesta!
Portugalia – Franţa 2-2
Portugalia şi Franța, au remizat la Budapesta la capătul unui joc spectaculos iar campioana europeană din 2016 și campioana mondială din 2018 merg mai departe în optimi. În prima repriză, Cristiano Ronaldo (31’) și Karim Benzema (45+2) au marcat din penalty, ambele decizii ale lui Mateu Lahoz fiind contestate, pe rând, de fiecare tabără. După revenirea de la cabine, Benzema a făcut dubla şi a readus Franţa în avantaj. Golul său a fost inițial anulat pentru offside, dar sistemul VAR a intervenit și a validat reuţita. Ronaldo a făcut şi el dubla, tot din penalty şi a bifat golul cu numărul 109 la națională, egalând recordul iranianului Ali Daei. Portugalia a terminat grupa pe locul 3, cu 4 puncte, graţie celui mai bun punctaj obţinut în clasamementul celor mai bune echipe clasate pe locul 3. Foto: Getty Images S.M.