Bronz pentru Robert Glință la Campionatul Mondial de Natație!

0
0

Performanţă de excepție pentru sportul argeșean. Piteșteanul Robert Glință a cucerit vineri seară prima medalie pentru România la Campionatul Mondial de Natație în bazin scurt (25 m) de la Abu Dhabi. Sportivul argeșean a avut o evoluție foarte bună în finala probei de 100 m spate și a cucerit medalia de bronz. El a înotat cele patru bazine în 49, 60, fiind depășit doar de americanul Shaine Casas 49,23 și rusul Kliment Kolesnikov 49,46.

Este a cincea medalie a anului pentru Glință, după cele de la Europenele în bazin olimpic și în bazin scurt.
Sportivul în vârstă de 24 de ani a luat startul și în proba de 50 m spate pe care a încheiat-o cu un loc 9. Înotătorul român a terminat cursa din semifinale cu timpul de 23.28 s și a ratat de puțin (00.02 s) accesul în finala de ieri.  M.D.