Lixandru, doar rezervă la U 21

0

Echipa naţională de tineret a României a câştigat cu scorul de 2-1 meciul amical disputat pe stadionul Naţional de Rugby „Arcul de Triumf” din Bucureşti. În prima repriză ai noştri au jucat slab iar în finalul primei reprize, surprinzător, scandinavii au deschis scorul prin Anssi Suhonen (41).

Românii ar fi putut egala în prelungiri prin Jovan Marković, care a şutat în bara transversală din unghi. În minutul 73 şi Constantin Grameni a nimerit bara. Până la urmă românii au reuşit să întoarcă rezultatul, înscriind prin Daniel Birligea (87), cu un şut din colţul careului mic şi David Miculescu, care a marcat golul victoriei (90+1), cu un lob peste portarul Viljami Sinisalo. România U21 va juca un nou meci amical marţi 29 martie, de la ora 17:00, la Rabat cu Maroc. Jucătorul lui CS Mioveni, Mihai Lixandru, chemat în premieră la lot, a rămas doar rezervă și este de așteptat să își facă și el debutul la meciul din Maroc.
România U21 – Finlanda U21 2-1 (0-1)
Au marcat: 0-1 Anssi Suhonen (41), 1-1 Daniel Birligea (87), 2-1 David Miculescu (90+1)
România U21: 12. Mihai Popa – 5. Tudor Telcean, 6. Vladimir Screciu (căpitan), 22. Ricardo Farcaş, 20. Andres Dumitrescu – 10. Alexandru Câmpanu (18. David Miculescu, 67), 13. Andrei Mărginean (8. Dragoş Albu, 67), 14. Victor Dican (21. Constantin Grameni, 46), 7. Claudiu Petrila – 9. Jovan Marković (15. Daniel Birligea, 67), 19. Ianis Stoica (11. Ştefan Baiaram, 77). Selecţioner: Florin Bratu.
Rezerve neutilizate: 1. Ştefan Târnovanu, 23. Raul Bălbărău – 2. Alexandru Georgescu, 3. Valentin Ţicu, 4. Marius Leca, 16. Mihai Lixandru, 17. Salvatore Marrone.  S.M.