Meci cu o altă contracandidată!

0
  • Liga 1, etapa 3, Play-out

Pentru realizarea obiectivului de a se menține în Liga 1 fără baraj, CS Mioveni se luptă și cu FC U Craiova, pentru ocuparea locului 6 în play-out (12 în clasamentul normal). Cu o altă contracandidată, Chindia Târgoviște, galben-verzii au jucat acum două săptămâni și au câștigat cu 1-0.

Cu oltenii, echipa lui Alexandru Pelici joacă astăzi, de la ora 17:30, în deplasare, iar meciul poate fi considerat a fi unul de care pe care. În primele două meciuri din partea a doua a campionatului, FC U Craiova a remizat 0-0 cu Chindia și a câștigat cu 2-0 cu Gaz Metan Mediaș, ambele partide fiind disputate în deplasare. CS Mioveni a pierdut în primul meci, la Sepsi cu 3-1, după ce a condus la pauză, primind golul di din off-side cu 5 minute înainte de final. Etapa trecută, argeșenii au câștigat cu 1-0 cu Chindia, în fața propriilor suporteri. Galben-verzii au evoluat până acum de 16 ori, în deplasare, în acest campionat și au obținut 2 victorii (1-0 la Dinamo, 2-1 la Sepsi), 5 remize (1-1 la Academica Clinceni, 1-1 la Rapid, 0-0 la FC U Craiova, 0-0 la Chindia Târgoviște, 0-0 la FC Botoșani) și au pierdut de 9 ori (0-1 la Gaz Metan Mediaș, 0-4 la FC Voluntari, 0-3 la FCSB, 1-2 la Farul, 0-1 la CFR Cluj, 2-5 la U Criaova, 0-1 la FC Argeș, 1-2 la UTA, 1-3 la Sepsi Sf Gheorghe). De partea cealaltă, FC U Craiova are 15 partide jucate pe propriul teren, în care a cîștigat de 5 ori, a remizat de 5 ori și a pierdut de alte 5 ori. Cele două echipe s-au întâlnit de două ori în sezonul regulat, Mioveniul câștigând cu 1-0, acasă, în tur, în timp ce la Craiova a fost egal, 0-0. S.M.