Judoka de la CSM Pitești, campioni naționali!

0

Acum câteva zile, la Arad a avut loc finala Campionatului Naţional de judo U15, competiție la care au participat cele mai bune cluburi din țară. La acest concurs, Clubul Sportiv Municipal Piteşti s-a clasat pe primul loc, cu 3 medalii de aur, 1 de argint şi 3 de bronz.

Pe prima treaptă a podiumului au urcat Patricia Staicu(52 kg), Alin Tudor(34 kg) şi Răzvan Gărăgău(66 kg). Medalia de argint a fost cucerită de Mario Păuna, la 50 kg, iar pe locul al treilea al podiumului s-au clasat Sara Diaconu şi Patricia Olteanu, ambele la 57 de kg, şi Maria Ene( 63 kg).

CSM Pitești a ocupat prima poziţie în ierarhia pe cluburi, la competiţie fiind prezente 58 de grupări sportive din toată ţara. Sportivii de la această categorie de vârstă sunt pregătiţi de Alina Cheru, iar ceilalţi doi antrenori ai secţiei sunt Cornel Pălărie şi Valentin Ioniţă.

De asemenea, judoka clasaţi pe podium și-au câștigat dreptul de a participa la Campionatul Balcanic Under 15 din Muntenegru. S.M.